Chcesz wynająć dom, mieszkanie, a może kwaterę pracowniczą dla kilku/kilkunastu swoich podwładnych? Od czego w ogóle zależą kwestie finansowe na tej płaszczyźnie? Czy niskie ceny zawsze oznaczają np. to, że warunki w danej nieruchomości są słabe? A może nie ma tak źle? Gdzie szukać zaś atrakcyjnych warunków finansowych? M.in. właśnie o tych zagadnieniach dowiesz się z poniższego poradnika.
Od czego zależy cena za wynajem?
Tak naprawdę od wielu czynników. Jeśli zatem chcesz zdecydować się na relatywnie tani wynajem, to musisz wziąć pod uwagę parę spraw. Na pewno duże znaczenie ma sama lokalizacja. Chyba każdy zgodzi się, że np. z pozoru tanie noclegi pracownicze w okolicach Warszawy będą droższe od tych np. koło dużo mniejszych miast lub miasteczek. Kolejna ważna kwestia to metraż. Im większe domy, mieszkania, czy kwatery dla pracowników, tym trzeba liczyć się z większymi wydatkami – każdego kolejnego miesiąca. Co jeszcze jest kluczowe? Lokalizacja w obrębie konkretnego miasta lub miasteczka. Jeśli chcesz np. wynajmować mieszkanie w centrum Krakowa, to zapłacisz za nie więcej niż za nieruchomość na obrzeżach (zakładając, że są to mieszkania generalnie o bardzo zbliżonych parametrach). O czym dodatkowo nie można zapominać? Więcej za nieruchomości trzeba dać, jeśli wynajmujesz je nie bezpośrednio od Klienta, a np. od konkretnej agencji. Ten podmiot musi przecież na tym zarobić… W związku z tym finalna kwota jest relatywnie wyższa. Jak chcesz zaoszczędzić na tym polu, to warto szukać ofert bezpośrednio od osób posiadających własne domy, mieszkania, czy kwatery dla pracowników itp.
Czy tani wynajem zawsze oznacza kiepskie warunki?
Niekoniecznie. Na rynku jest spora rywalizacja. A to oznacza, że możesz znaleźć np. kwatery dla swoich pracowników za relatywnie niewielkie pieniądze. Najgorszy były monopol. Wówczas np. jeden podmiot mógłby swobodnie dyktować warunki. Na szczęście taka sytuacja nie występuje. Dzięki temu możesz liczyć na atrakcyjne warunki oraz bardzo dobrej jakości usługi. Oczywiście, wszystko powinno być dokładnie sprawdzone jeszcze przed podpisaniem ewentualnej umowy. Zarówno wynajmujący, jak i lokatorzy muszą zadbać o swoje interesy. Istotne jest zatem sporządzanie dokładnej umowy. W sieci nie brakuje wzorów tych właśnie dokumentów. Dobrze byłoby jednak w razie czego skonsultować się jeszcze z prawnikiem (zajmującym się na co dzień takimi właśnie sprawami).
Gdzie znaleźć tanie nieruchomości?
Możesz np. przeglądać oferty na rozmaitych portalach zajmujących się nieruchomościami. W ten sposób znajdziesz wiele opcji do wyboru. Co ważne, będziesz mógł selekcjonować np. kwatery dla pracowników pod kątem lokalizacji, metrażu, czy właśnie kwestii finansowych. Im zaś większy wybór, tym lepiej. Warto zatem wybierać duże, doświadczone portale mające pozytywne opinie. Dobrze byłoby również rozglądnąć się w najbliższej okolicy. Sprawdź, czy np. niedaleko Twojej firmy nie ma podmiotu wynajmującego kwatery. Lokalizacja jest bowiem bardzo ważna. Nie zapominaj także o negocjacjach. Dzięki temu możesz znaleźć dogodne kwatery za relatywnie niewielkie pieniądze.