Wędliny pakowane próżniowo są chętnie wybierane przez konsumentów ze względu na wygodę i wydłużony termin przydatności do spożycia. Żeby jednak szynka w opakowaniu zachowała swoją świeżość i wartości spożywcze przez długi czas, musi być przechowywana w odpowiednich warunkach. Jak wybrać najlepszą metodę pakowania, aby uniknąć niepotrzebnych strat? Odpowiadamy!
Pakowanie próżniowe wędlin – dlaczego warto?
Wyroby mięsne należą do jednych z najbardziej wymagających produktów pod względem przechowywania. Zawierają duże ilości wody i białka, przez co stanowią doskonałą pożywkę dla drobnoustrojów, które powodują szybsze psucie mięsa. Pakowanie próżniowe wędlin to metoda, która polega na usunięciu powietrza z opakowania, w którym znajduje się produkt. Zapobiega to rozwojowi bakterii, grzybów i pleśni, które powodują psucie i zanieczyszczenie żywności.
Przechowywanie mięsa, wyrobów wędliniarskich i szynki w opakowaniu próżniowym niesie za sobą wiele innych korzyści, takich jak:
- Przedłużenie terminu przydatności do spożycia – wędliny pakowane próżniowo mogą być przechowywane nawet kilka razy dłużej niż w zwykłych opakowaniach.
- Zachowanie walorów smakowych i odżywczych – pakowanie próżniowe wędlin zapobiega utracie wilgoci, aromatu i barwy produktu. Chroni także przed utratą witamin i minerałów, które są ważne dla zdrowia.
- Oszczędność miejsca i pieniędzy – szynka w opakowaniu próżniowym zajmuje mniej miejsca w lodówce i ma dłuższy termin ważności, dlatego nie trzeba jej często wyrzucać, co w dłuższej perspektywie generuje spore oszczędności.
Na jakość i świeżość wyrobów mięsnych ma również wpływ materiał, z jakiego wykonane jest opakowanie próżniowe. Musi on spełniać określone standardy, aby zapewnił właściwe warunki do przechowywania wędlin i stanowił skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.
Wędlina pakowana próżniowo – w czym ją przechowywać?
Nie wszystkie folie giętkie nadają się do przechowywania wędliny pakowanej próżniowo. Jak długo mięso będzie świeże i przydatne do spożycia zależy także od właściwości tworzywa używanego na linii pakującej. Opakowanie próżniowe wędlin musi być szczelnie zamknięte, aby zapobiec przedostawaniu się powietrza, wilgoci i zanieczyszczeń do wewnątrz. Wymaga się również, aby miało wysoką lub średnią barierę, czyli zdolność do ograniczania przenikania gazów, pary wodnej i promieniowania UV przez folię. Konsumenci muszą wiedzieć, co kupują, dlatego szynka w opakowaniu powinna znajdować się w przezroczystej folii o właściwościach antyzamgleniowych.
Najlepsze opakowanie do pakowania próżniowego wędlin to takie, które łączy w sobie wszystkie te cechy. Dzięki temu zapewnia ochronę wędlinom przed psuciem się i utratą jakości, a także podkreśla ich walory wizualne i smakowe. W ten sposób zwiększa się satysfakcję konsumentów i przedłuża się czas przechowywania wędlin.