Poznaj zalety sprężarek tłokowych bezolejowych

Poznaj zalety sprężarek tłokowych bezolejowych

Sprężarki tłokowe to wszechstronne narzędzia, które zyskują coraz większą popularność. Wykorzystując zaawansowaną technologię sprężonego powietrza, urządzenia oferują szereg zastosowań w różnych branżach, nawet w systemach kolejowych. Poniżej przedstawiamy szereg zalet sprężarek tłokowych bezolejowych, które usprawniają procesy produkcyjne i usługowe.

Czym jest sprężarka tłokowa?

Sprężarka tłokowa, jest zaledwie jednym z wielu dostępnych typów urządzenia. Na rynku dostępne są również sprężarki śrubowe i łopatkowe, jednak to tłokowe urządzenie jest najstarszym z typów i jednocześnie najczęściej wybieranym urządzeniem pneumatycznym. Mechanizm sprężarki tłokowej opiera się na cylindrze połączonym z tłokiem, który umożliwia zmianę objętości medium. Działanie sprężarki polega z kolei na wykorzystaniu energii mechanicznej tak, aby sprężyć lub skompresować gazy i powietrze.

Sprężarki tłokowe składają się z takich elementów jak cylinder, tłok, mechanizm zaworu, wału napędowego, silnika i zbiornika. Urządzenia zasysają powietrze z zewnątrz do cylindra, po czym przesuwają się w kierunku głowica, kompresując gaz.

Zastosowanie sprężarek tłokowych bezolejowych

Sprężarki tłokowe bezolejowe służą do wielu prac, w tym do napędzania narzędzi pneumatycznych, wytwarzania chłodu, sterowania silnikami spalinowymi i napełniania butli z gazem. Są również stosowane m.in. w układach wentylacyjnych, chłodniczych i klimatyzacyjnych. Sprężarka jest produkowana w różnych wielkościach, w zależności od miejsca, w którym ma zostać wykorzystana. Jej popularność wiąże się przede wszystkim z łatwą obsługą i niskim kosztem zakupu oraz utrzymania.

Prosta konserwacja sprężarek tłokowych bezolejowych

W przypadku sprężarek tłokowych bezolejowych konserwacja urządzenia jest znacznie mniej wymagająca niż w olejowym odpowiedniku. Chociaż elementy eksploatacyjne są wykonane z materiałów, które nie wymagają smarowania, sprężarki trzeba systematycznie kontrolować pod względem czystości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ niewłaściwie konserwowane maszyny obniżają poziom swojej wydajności.

Wykorzystując w pracy sprężarki bezolejowe, nie ma możliwości, aby do sprężonego powietrza dostała się cząstka oleju. W połączeniu z łatwością obsługi, maszyny świetnie sprawdzą się nawet w sytuacjach codziennych takich jak pompowanie kół.

Łatwość obsługi w zróżnicowanych środowiskach

Sprężarki tłokowe bezolejowe są szeroko stosowane w wielu branżach m.in. w motoryzacji, farmacji, przemyśle chemicznym, czy przetwórstwie spożywczym. Ich niezwykła uniwersalność jest wynikiem możliwości regulacyjnych. Elastyczność maszyn, a tym samym dostosowanie do różnych potrzeb sprawiło, że sprężarki będą idealnym rozwiązaniem w takich czynnościach jak:

  • pompowanie gazu,
  • procesy sprężania,
  • systemy klimatyzacyjne,
  • oczyszczanie gazów,
  • napędzanie narzędzi pneumatycznych,
  • sterowanie silnikami spalinowymi.

Łatwość obsługi sprężarek bezolejowych jest także wynikiem ich rozmiarów. Na rynku dostępne są małe warianty urządzenia, który z łatwością zmieszczą się w uchwytach, ale są również modele zaawansowane, które są w stanie zasilić cały zakład przemysłowy.

Sprężarka tłokowa bezolejowa – urządzenie przyjazne środowisku

Sprężarki tłokowe bezolejowe charakteryzują się brakiem oleju w procesie sprężania, co oznacza, że wytwarzane powietrze jest wolne od zanieczyszczeń. To kluczowe, zarówno dla zdrowia pracowników, jak i dla ochrony środowiska. Brak emisji oleju i substancji szkodliwych wpływa pozytywnie na jakość powietrza, co ma z kolei znaczący wpływ na bezpieczeństwo pracy.

Maszyny są w stanie wykorzystać większość energii mechanicznej, która jest dostarczana do silnika, dzięki czemu sprężarki bezolejowe są najbardziej wydajnymi energetycznie urządzeniami do sprężania powietrza. Oznacza to, że wykorzystywanie sprężarek bezolejowych jest równoznaczne z obniżeniem rachunków na energię i zmniejszeniem śladu węglowego.

Niskie koszty inwestycyjne sprężarek bezolejowych

Jak wspomnieliśmy na samym początku, sprężarki tłokowe są jednymi z najstarszych rodzajów maszyny. Dzięki temu urządzenia są dostępne w bardzo niskich cenach, a mimo tego są niezwykle wytrzymałe. Śmiało można powiedzieć, że sprężarki tłokowe bezolejowe są świetną, znacznie tańszą alternatywą dla innych technologii sprężania powietrza. Jednak to nie wszystko – maszyny są również stworzone z prostych i solidnych części, co przekłada się na niewielkie koszty utrzymania. Sprężarki tym samym nie wymagają wielu serwisów, ograniczając tym samym koszty usług serwisowych.

Optymalizacja procesów produkcyjnych i usługowych

Sprężarki tłokowe bezolejowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych urządzeń w przemyśle, dlatego bardzo ważnym elementem jest dostępna automatyka. Odpowiednia automatyka sprężarek pozwala na łatwe, szybkie i dokładne sterowanie procesem sprężania. Wykorzystując w tym celu zdalne monitorowanie i kontrolowanie pracy sprężarki, w maszynach mogą zostać dodane takie funkcje jak kontrola temperatury, ciśnienia, czy przepływu.

Automatyka oraz wysoki poziom technologiczny sprężarek tłokowych wpływają na efektywność, wysoką wydajność i niezawodność urządzeń do sprężania. Procesy usprawniające pracę zwiększają szybkość wytwarzania sprężonego powietrza, co przyczynia się do skrócenia czasu produkcji i większej wydajności, a tym samym pozyskania większych zysków i lepszych rezultatów.