Pojemnościowy podgrzewacz wody. Wybór, zalety i praktyczne zastosowania

Pojemnościowy podgrzewacz wody. Wybór, zalety i praktyczne zastosowania

Pojemnościowe i przepływowe podgrzewacze zapewniają dostęp do ciepłej wody użytkowej w domu czy – co jest szczególnie popularnym rozwiązaniem – na działce. Obydwie grupy urządzeń mają swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że wybór odpowiedniego rozwiązania nie jest tak prosty, jak mogłoby się nam wydawać.

Pojemnościowe podgrzewacze wody – podstawowe informacje

Pojemnościowe podgrzewacze wody to urządzenia grzewcze wyposażone w zbiornik, który gromadzi wcześniej ogrzaną wodę. Jest to ważne szczególnie w tych miejscach, w których trzeba dostarczyć większej ilości ciepłej wody.

Jeśli chodzi o pojemnościowe podgrzewacze wody, musisz wiedzieć, że z reguły montaż tych urządzeń wymaga zainstalowania ich na stałe w jednym miejscu, w tym na przykład w łazience czy pomieszczeniu gospodarczym. Zajmują one sporo miejsca, chociaż wydaje się, że ich wysoka wydajność oraz możliwość zapewnienia ciepłej wody nawet w przypadku przerw w dostawie elektryczności to zalety, które sprawiają, że pojemnościowe podgrzewacze wody są dobrym rozwiązaniem w przypadku domów mieszkalnych jednorodzinnych, gospodarstw rolnych, czy małych zakładów usługowych.

Zaś w odróżnieniu od swoich pojemnościowych odpowiedników przepływowy podgrzewacz ogrzewa wodę bezpośrednio w momencie przepływu cieczy przez urządzenie. Przepływowe podgrzewacze wody są zdecydowanie bardziej mobilne oraz prostsze w montażu, co ułatwia ogrzewanie wody praktycznie w każdym miejscu. Warto jednak mieć na uwadze, że ich wydajność zależy od przepływu wody, co oznacza, że w przypadku większego zapotrzebowania na ciepłą wodę mogą niestety nie być one tak efektywne jak podgrzewacze pojemnościowe. Mimo to trzeba mieć na uwadze takie zalety przepływowych podgrzewaczy jak na przykład niższa cena zakupu (ale niekoniecznie eksploatacji).

Przepływowy czy pojemnościowy podgrzewacz wody – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Podobnie jak w wielu innych przypadkach, także w odniesieniu do podgrzewaczy wody nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć, który typ urządzenia – przepływowy czy pojemnościowy – jest lepszym rozwiązaniem. W rzeczywistości wiele w tej kwestii zależy od naszych potrzeb oraz możliwości. Poniżej przedstawiliśmy kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas ich wyboru:

  • przepływ wody na działce – jest to ważna kwestia, ponieważ przepływowe podgrzewacze w zasadzie wymagają minimalnego przepływu cieczy, ale inaczej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o podgrzewacze pojemnościowe do wody,
  • miejsce montażu – trzeba wybrać podgrzewacz wody o odpowiednich gabarytach oraz kształtach. Jak już wiesz, urządzenia przepływowe zajmują mniej miejsca niż ich pojemnościowe odpowiedniki. Jeśli chodzi o montaż, trzeba pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Mianowicie, podgrzewacz pojemnościowy ma większe gabaryty oraz masę, co niejako wymusza instalację na stałe w jednym miejscu (niezależnie od tego, czy mowa jest o łazience lub pomieszczeniu technicznym); z kolei jeśli chodzi o podgrzewacz przepływowy,  jest on z reguły mniejszy i lżejszy, co z pewnością ułatwi nam instalację sprzętu,
  • energooszczędność – wydaje się, że pod tym względem przewagę ma podgrzewacz pojemnościowy wody, który magazynuje ciecz. Finalnie, może to oznaczać niższe rachunki za zużycie energii elektrycznej (jednak warto pamiętać, że jest to uzależnione od częstotliwości, z jaką korzystamy z ciepłej wody),
  • wydajność – podgrzewacze pojemnościowe uchodzą za bardziej wydajne. Znajdujący się w nich zbiornik magazynuje ciepłą wodę, co sprawia, że można ją dostarczyć w większych ilościach nawet wtedy, gdy nie dochodzi do przepływu. Z kolei podgrzewacze przepływowe ogrzewają wodę użytkową jedynie wówczas, gdy przepływa ona przez urządzenie,
  • koszty – podgrzewacze przepływowe są zwykle tańszymi produktami niż ich pojemnościowe odpowiedniki. Trzeba jednak spojrzeć również na drugą stronę medalu, ponieważ urządzenia przepływowe są droższe w utrzymaniu (eksploatacji). Wynika to stąd, iż muszą działać one dłużej, aby móc podgrzać wodę, co oznacza, że zużywają więcej energii elektrycznej.

Przepływowy i pojemnościowy podgrzewacza wody. Podsumowanie

Przedstawiliśmy Ci wybrane kwestie, jeśli chodzi o wybór podgrzewacza do wody. Jak widzisz, jest kilka aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę jeszcze przed dokonaniem zakupu.

Przepływowe i pojemnościowe podgrzewacze łączy jedno – są to skuteczne sposoby pozwalające na podgrzanie wody użytkowej praktycznie w każdym miejscu, tak w mieszkaniu, pomieszczeniu usługowym czy na działce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − 8 =