Przenoszenie sklepów do sieci lub pisanie blogów o swoich pasjach staje się coraz popularniejszym wyborem. Jednakże każda strona internetowa wymaga odpowiedniego hostingu. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Awaryjność serwera
Pierwszą rzeczą, która powinna Cię zainteresować przy wyborze dostawcy hostingu, jest awaryjność. Musisz wiedzieć, że serwery wykorzystujące dyski SSD psują się dużo rzadziej od tych z napędami HDD. Niska awaryjność pomaga utrzymać płynność działania serwisu. Najniższy spotykany poziom częstotliwości usterek to 0,5% i to właśnie napędy półprzewodnikowe go oferują. Natomiast awaryjność dysków HDD ze względu na podatne na usterki ruchome elementy może sięgać nawet 4%. Taka różnica może spowodować wyraźne przerwy w działaniu hostingu, co jest niepożądanym scenariuszem.
Warto dodać, że dyski SSD są również mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne, które mogą wynikać np. ze wstrząsów. Wysoka awaryjność dysków HDD wynika z tego, że składają się z wirujących talerzy, które przez to, że są w ciągłym ruchu są bardziej podatne na usterki. Natomiast napędy półprzewodnikowe korzystają z pamięci flash i są zbudowane ze statycznych elementów, co ogranicza ryzyko wystąpienia awarii.
Szybkość działania hostingu
Szybkość działania serwera, to przez wielu czynnik uważany za najważniejszy. Liczy się tempo połączenia z bazami danych, ale także zapisu i odczytu informacji. Na wszystkich polach zdecydowanie szybszy okazuje się serwer z dyskiem SSD. Zastosowana w nim technologia pozwala na połączenie się z bazą danych nawet w zaledwie 35 mikrosekund. Natomiast w przypadku HDD okres ten jest o wiele dłuższy i można tu mówić średnio o od 5 do 10 tysięcy mikrosekund.
Różnica jest zdecydowana i to samo dotyczy prędkości odczytu oraz zapisu danych. W przypadku napędów HDD tempo tej operacji jest zależne od fizycznego umieszczenia jego elementów w odpowiednim momencie. A zapis informacji na różnych częściach dysku wymusza regularną defragmentację. To w dyskach SSD jest zbędne, a czas wykonanie przez ten napęd operacji jest nawet o 3 razy szybszy od HDD.
Pojemność serwera, energooszczędność i cena
Pojemność dysku do pewnego momentu była dużą przewagą rozwiązań stosujących dyski HDD. Jednak obecnie różnica przestrzeni dyskowej znacznie się zatarła. Innym aspektem, który przemawiał za HDD, była niższa cena. Natomiast tu także powoli dochodzi do wyrównania. Obecnie różnica cenowa pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami się zaciera, a na pewno nie jest na tyle duża, by kierować się głównie tym aspektem przy wyborze hostingu.
Natomiast napędy półprzewodnikowe są o wiele bardziej energooszczędne od ich odpowiedników. HDD pobiera ok. 6 W mocy, podczas gdy SSD zaledwie 2 W. Różnica odbija się na kosztach hostingu i jego ostatecznej cenie przy zakupie. Ponadto mniejsze zużycie energii jest bardziej przyjazne dla środowiska. Taka cecha jest na pewno mile widziana wśród właścicieli firm, które stawiają coraz bardziej na zrównoważony rozwój.
Dlaczego warto wybrać hosting SSD?
Hosting SSD to coraz popularniejszy wybór, za czym przemawiają liczne zalety takiego rozwiązania. Należą do nich szybkość, stosunkowo mała awaryjność. Do tego można zaliczyć kwestie ekologiczne związane z niskim poborem prądu, ale powoli także cenowe.
Dużym problemem nie powinna być także pojemność. Napędy SSD cały czas poprawiają się pod tym względem. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić taki hosting, to tego typu usługę możesz zamówić np. w szerokiej ofercie hitme.pl.