Leasing pracowników a ich rotacja. Jak zapobiegać skutkom fluktuacji?

Leasing pracowników a ich rotacja. Jak zapobiegać skutkom fluktuacji?

Każdy z nas zna firmę, w której staż pracowników nie przekracza zazwyczaj kilku tygodni lub miesięcy. Niesie to za sobą szereg negatywnych konsekwencji, a problem nie zawsze jest spowodowany złą atmosferą w miejscu pracy lub niesatysfakcjonującymi warunkami umowy. Wielu pracodawców zastanawia się, jak go rozwiązać i jak wypełnić braki kadrowe. Mamy na to sposób!

Na czym polega rotacja i leasing pracowników?

Leasing pracowników to coraz popularniejsze rozwiązanie, które warto wdrożyć w swojej firmie. Na czym ono polega i jak może pomóc w przeciwdziałaniu rotacji pracowników? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Na samym początku przeanalizujmy jednak źródło problemu.

Wskaźnikiem rotacji posługujemy się, aby określić, z jaką częstotliwością pracownicy firmy rezygnują ze swoich stanowisk oraz kiedy ich miejsce zajmuje nowa osoba. Przyczyn tego zjawiska może być wiele. Do najpopularniejszych spośród nich zaliczamy:

  • złą atmosferę w miejscu pracy,
  • konflikty z zespołem lub szefostwem,
  • brak szkoleń (pracownik, który czuje, że nie jest przygotowany do pełnienia danej funkcji lub nie rozwija się, z dużym prawdopodobieństwem zrezygnuje ze stanowiska),
  • dynamiczną sytuację na rynku pracy,
  • złe warunki pracy,
  • niskie kwalifikacje zatrudnianych osób,
  • niskie wynagrodzenie,
  • złe opinie o firmie,
  • wysoki poziom stresu wśród pracowników,
  • problemy z zarządzaniem.

Warto wspomnieć, że rotacja ma także wiele rodzajów. Dzielimy ją między innymi na wymuszoną i dobrowolną, pożądaną i niepożądaną. Chociaż pracodawca nie zawsze ma wpływ na samo zaistnienie zjawiska, może podjąć wiele działań, aby je ograniczyć lub zniwelować jego negatywne skutki. Leasing pracowników, czyli ich wynajem, to tylko jedno z nich.

Dlaczego warto wdrożyć leasing pracowników w firmie?

Działania, które przedsiębiorca podejmuje w celu zapobiegania fluktuacji, zależą od jej przyczyn. W niektórych sytuacjach pomocna może okazać się organizacja szkoleń, zmiana metod lub osób zarządzających zespołem, dodatki motywacyjne lub większe skupienie się na jakości wykonywanych zleceń, a nie na ich liczbie. Jeśli przyczyna rotacji tkwi w zbyt niskich kwalifikacjach zatrudnianych osób, warto rozważyć współpracę z agencją Flambir. Firma oferuje leasing pracowników i nie jest agencją pracy tymczasowej. Jej przedstawiciele poszukają odpowiednich kandydatów na wskazane przez ciebie stanowisko i wezmą na siebie wszystkie formalności. To oznacza, że samodzielnie zajmą się między innymi koordynacją, rozliczeniem i zakwaterowaniem pracowników. Angażując do pracy osoby pochodzące zza wschodniej granicy, dbają o legalizację ich pobytu na terenie Polski. Jednocześnie możesz być pewien, że będą to osoby chętne i przygotowane do realizacji zleconych zadań.

Warto jednak mieć na uwadze, że rotację należy niwelować przede wszystkim od wewnątrz. Zadbaj o to, aby w zespole znalazło się przynajmniej kilkoro stałych, wykwalifikowanych i zgranych pracowników, a leasing fachowców był jedynie dodatkiem. 

Ciesz się renomą firmy, wykwalifikowaną kadrą i wysokimi standardami pracy już dziś. Skontaktuj się z agencją Flambir i skutecznie zapobiegaj skutkom rotacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × 5 =