Kodowanie to język przyszłości – w jakim wieku warto zacząć się go uczyć?

Kodowanie to język przyszłości – w jakim wieku warto zacząć się go uczyć?

Znajomość podstaw języków kodowania to bardzo ceniona umiejętność na rynku pracy i to nie tylko w branży IT, ale również marketingu czy nawet bankowości. To trochę jak z językiem angielskim – jego znajomość jest obecnie standardem i to nawet w krajach, dla których społeczeństw nie jest on językiem rodzimym. Angielskiego często uczymy się już od lat najmłodszych – zapisujemy dzieci na zajęcia dodatkowe, a nawet do przedszkoli angielskojęzycznych. Czy kodowania również warto zacząć uczyć się w tak młodym wieku? W jaki sposób przekazać dziecku podstawy języków takich jak JavaScript czy Python w przyswajalny dla niego sposób? Sprawdźmy!

Kodowanie – język przyszłości

Już we wstępie wspomnieliśmy, że znajomość choćby podstaw kodowania jest bardzo ceniona na rynku pracy – w przyszłości trend ten będzie się jedynie umacniał. Dzięki kodowaniu można automatyzować szereg procesów realizowanych w ramach obowiązków zawodowych. Na przykład tworzyć skrypty ułatwiające analizę danych. Analiza danych jest dziś jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania instytucji bankowych, e-commerce, czy chociażby edukacyjnych. Kolejna sprawa to tworzenie aplikacji mobilnych. Dziś wiele firm oferuje dedykowane aplikacje usprawniające składanie zamówień, kontrolę nad przebiegiem ich realizacji, korzystanie z usług czy po prostu kontakt – tak z klientem, jak ze współpracownikami. 

Dzięki znajomości języków kodowania, pracownik ze szczebla menedżerskiego może sprawować większą kontrolę nad tworzeniem takich softów – po prostu posiada wiedzę na temat tego jak taka aplikacja funkcjonuje i jakie ewentualne zmiany można wdrożyć. To właśnie ten know-how, na który zapotrzebowanie stale rośnie. Zapotrzebowanie to w przyszłości w dużej mierze wypełnią młode pokolenia, które dziś tworzą świat w Minecrafcie.

Nauka kodowania w Minecrafcie – ucz się kodu kopiąc bloki

Minecraft to gra uwielbiana przez miliony młodych osób na całym świecie. Skoro dzieci i tak spędzają przy tej grze długie godziny to dlaczego przy okazji nie mogłyby się również uczyć w tym dobrze znanym dla nich świecie? To pytanie zadali sobie kiedyś pracownicy Microsoftu – firmy, która jest obecnie właścicielem tej popularnej gry. Efektem tych rozważań jest Minecraft Education Edition – platforma, w ramach której nauczyciel może spotkać się z dziećmi w grze i realizować program edukacyjny, ale nie tylko! Kopalnia Nauki i Wiedzy to certyfikowana placówka edukacyjna, której zajęcia wykraczają daleko poza szkolny program nauczania. Dzieci na zajęciach uczą się kodowania dzięki programowaniu klocków w Minecrafcie. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli nauki z zabawą w minecraftowym świecie.

W Minecraft Education Edition używa się blokowego języka programowania tzw. MakeCode, który można w prosty sposób przemianować na JavaScript lub Python. Programowanie odbywa się w postaci łączenia bloków z odpowiednimi komendami, które reprezentują konkretne akcje. Zastosowanie interfejsu graficznego czyni programowanie bardziej zrozumiałym i przystępnym dla dzieci. Z kolejnych bloków powstają skrypty, które wpływają na wygląd i zachowanie świata w grze. Dziecko więc jednocześnie poznaje podstawy kodowania i wykształca u siebie wyobraźnię przestrzenną – to zajęcia, które bawią, uczą i naprawdę rozwijają!