Kiedy można otrzymać zwrot kosztów dojazdu do pracy?

Kiedy można otrzymać zwrot kosztów dojazdu do pracy?

Praca to obowiązek każdego z nas, jednak na niektórych stanowiskach otrzymujemy więcej benefitów, a na innych mniej. Istnieją jednak zasiłki, na które można się zdecydować, jeśli zachodzi wyraźna potrzeba. Jednym z nich jest oczywiście zwrot kosztów dojazdu do pracy. W jakich sytuacjach można się o nie ubiegać? W poniższym tekście odpowiemy na to pytanie.

Zwrot kosztów dojazdu do pracy – Czy to możliwe?

Zwrot kosztów dojazdu do pracy może być uzależniony od kilku czynników. Wśród nich wymienia się przepisy podatkowe w danym kraju, politykę firmy oraz indywidualne umowy między pracownikiem a pracodawcą. Jak można się domyślać, istnieją różne powody, z których racji można się ubiegać o ten rodzaj świadczenia. Jedną z propozycji, na którą decydują się większe korporacje, a dokładniej pracodawcy są oczywiście samochody służbowe.

W tej sytuacji zarówno zużywalność samochodu, jak i paliwo, które jest wykorzystywane do dojazdu, do pracy leży po stronie firmy. Innym rozwiązaniem, które proponują pracodawcy, jest opłacanie paliwa, które jego pracownicy zużywają ze względu na swoją drogę do pracy. Co ciekawe, to nie koniec możliwości, jakie są proponowane w tej sytuacji.

Podczas dojazdu do pracy, może dojść do kryzysowej sytuacji, podczas której zatrzaśniemy kluczyki w pojeździe. W takiej sytuacji nie ma miejsca na panikę i warto czym prędzej skontaktować się z fachowcami, którzy zajmą się ekspresowym uratowaniem was z tego problemu. Awaryjne otwieranie samochodu to profesjonalna usługa, która pozwala na otwarcie auta bez naruszania mechanizmu zamykającego na terenie Wrocławia.

Pracodawca nie powinien ponosić kosztów za taką usługę, nawet jeśli awaryjnie otwierany będzie pojazd służbowy.

Jak można zapewnić sobie zwrot kosztów dojazdu do pracy?

Czas na kolejne propozycje, które mogą pozwolić wam na sfinansowanie swojego dojazdu do pracy. Przykładowo, może się to wydarzyć w momencie, gdy pracownik musi podróżować w interesach firmy. Takie sytuacje mają miejsce zwłaszcza wtedy, gdy delegacja odbywa się poza normalnymi godzinami pracy. Wówczas pracodawca może być zobligowany do zwrotu kosztów podróży, w tym dojazdu, jeśli oczywiście o to w odpowiedni sposób zadbacie.

Zdarza się jednak, że nie zawsze uda się skłonić pracodawcę do świadczenia takiego datku. W niektórych przypadkach na przykład, jeśli pracownik ma elastyczny grafik pracy lub wykonuje pracę zdalną, zwrot kosztów dojazdu może być ograniczony lub w ogóle nie występować. Wszystko za sprawą faktu, że pracownik nie dojeżdża regularnie do jednego, stałego miejsca pracy.

Istnieje także opcja dofinansowania na dojazd do pracy. Ma ona miejsce wówczas, kiedy zatrudnienie w firmie nastąpiło poprzez skierowanie z Urzędu Pracy. Warunkiem jest jednak to, że pensja pracownika nie jest wyższa niż dwukrotność najniższego wynagrodzenia. Drugim z warunków jest zamieszkanie w miejscu, które należy do tych najbardziej zagrożonych wysokim bezrobociem. Warto znać swoje prawa i mieć świadomość, że ubieganie się o dofinansowanie to jedno z nich.