Jaką ochronę przeciwsłoneczną wybrać w przypadku wrażliwej skóry?

Jaką ochronę przeciwsłoneczną wybrać w przypadku wrażliwej skóry?

Wrażliwa skóra jest szczególnie narażona na poparzenia słoneczne. Jeżeli skóra jest reaktywna i na wiele czynników zewnętrznych reaguje zaczerwienieniem czy inną reakcją alergiczną, to należy ją odpowiednio chronić także przed słońcem. Jak to robić?

Jaki krem z filtrem wybrać w przypadku skóry wrażliwej?

Skóra wrażliwa to bardzo często jasny fototyp skóry. Warto wiedzieć, że wyróżniamy aż 7 fototypów skóry i każdy z nich w znikomym, średnim lub wysokim stopniu narażony jest na raka skóry. Stąd ochrona UV jest bardzo ważna. Gdy skóra jest bardzo jasna, blada, włosy w kolorze jasnego blondu lub rudego, skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom i się nie opala. Takie osoby powinny stosować najwyższy stopień ochrony czyli SPF 50+. Po kremy z wysokim filtrem powinny sięgać także osoby o brzoskwiniowej czy nawet oliwkowej skórze, jeśli ich cera ma skłonność do alergii i podrażnień. Warto wiedzieć, że wysoki filtr w przypadku większości fototypów skóry nie wyklucza możliwości uzyskania opalenizny. W pierwszym fototypie nie można jej uzyskać nawet bez ochrony, dlatego aby uniknąć poparzeń słonecznych koniecznie trzeba stosować krem czy emulsję z filtrem SPF 50+.

W jakim stopniu krem z filtrem chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Ochrona przeciwsłoneczna SPF 50 nie jest gwarancją całkowitego blokowania szkodliwego promieniowania UV. Warto wiedzieć, że takie kremy chronią w ok. 98% przed UVB, które to odpowiada za melanogenezę i produkcję melaniny będącej reakcją obronną organizmu. Stąd mimo stosowania wysokiej ochrony skóra stopniowo się opala. SPF 50 oznacza, że ochrona zwiększona jest 50-krotnie w stosunku do przebywania na zewnątrz bez kremu z filtrem. Warto wiedzieć, że bezpieczny czas ekspozycji na słońce bez ochrony to 15-20 minut. Nie oznacza to jednak, że można zaaplikować krem i na tym koniec. Owa ochrona obliczana jest laboratoryjnie na podstawie aplikacji 2 mg/cm2 powierzchni skóry, co można obliczyć jako 1 i 1/4 łyżeczki. Często kremu aplikuje się zbyt mało bądź korzysta się z kąpieli wodnych i wtedy aplikację kremu należy powtórzyć. Do tego dochodzi jeszcze pocenie się i złuszczanie się naskórka, stąd producenci kremów z filtrem rekomendują, by aplikację powtarzać do 2-3 godziny. Warto wiedzieć, że krem z filtrem SPF 20 chroni w ok. 95%, zatem w przypadku wrażliwej skóry lepiej sięgnąć po wyższą ochronę.

Ochronę przeciwsłoneczną dobierzcie do karnacji, a także indeksu UV w danym dniu

Ochronę przeciwsłoneczną trzeba dobrać do swojej karnacji, o czym już wspominaliśmy. Osoby o śniadej cerze mogą wybierać SPF 20 podczas opalania, gdyż ich skóra rzadko ulega poparzeniom. Jednak większość osób o jasnej cerze powinna sięgać po SPF 30 lub SPF 50 podczas dłuższej ekspozycji na słońce. Przy doborze kremu ochronnego należy jeszcze sugerować się indeksem UV. Mówi on w jakim stopniu danego dnia promieniowanie jest szkodliwe. Przy niskim indeksie ryzyko oparzenia skóry jest znikome, a przy wysokim duże lub bardzo duże. Przyjmuje się, że ochrona UV powinna myć przynajmniej dwukrotnie większa niż indeks UV, przy czym trzeba jeszcze wziąć pod uwagę właśnie typ karnacji oraz cerę i jej wrażliwość na czynniki zewnętrzne. Przy indeksie wynoszącym 8 i więcej nie należy przebywać na słońcu od godz. 11 do 15. Gdy indeks przekracza 11 najlepiej unikać wychodzenia bądź przebywać w cieniu przy zastosowanej ochronie UV.