Jak działa kredyt konsolidacyjny? Przewodnik krok po kroku

Jak działa kredyt konsolidacyjny? Przewodnik krok po kroku

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem i nie są poradą inwestycyjną. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Kredyt konsolidacyjny to hasło, które słyszał chyba każdy, jednak nie każdy wie, na czym polega ten rodzaj finansowania. Okazuje się, że kredyt ten pozwala na połączenie kilku zobowiązań w jedno. Na pewno dla wielu osób może okazać się to jedyną słuszną opcją. Warto wiedzieć, kto może starać się o taki kredyt i jakie są warunki jego przyznawania.

Kredyt konsolidacyjny – jak działa?

Chcąc zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, warto wiedzieć, że konieczne będzie przedstawienie bankowi wszystkich zobowiązań, które chcemy połączyć w jedno. Ważne jest to, że w ten sposób mamy szansę połączyć różne rodzaje zobowiązań – np. kredyt samochodowy oraz gotówkowy. Nie każdy wie, że limity na kartach kredytowych i różnego rodzaju pożyczki również kwalifikują się do połączenia w kredyt konsolidacyjny. Zmniejszenie rat kredytów i zobowiązań działa korzystnie na zdolność kredytową. Wiele osób decyduje się na dobór gotówki wraz z kredytem konsolidacyjnym. Warto jednak dokładnie przemyśleć tę propozycję, ponieważ zwiększy ona sumę naszych zobowiązań, co nie zawsze jest korzystne.

Warto zwrócić uwagę na to, że kredyt konsolidacyjny to sposób na zmniejszenie raty, jednak decydując się na niego, wydłużamy również okres spłaty. Nie każdemu to odpowiada, jednak w sytuacji, gdy mamy więcej niż jedno zobowiązanie, warto będzie rozważyć ich skonsolidowanie. Dla wielu osób to jedyna szansa na uporządkowanie sytuacji finansowej. Wnioskowanie o kredyt konsolidacyjny nie różni się od wnioskowania o kredyt gotówkowy. Trzeba przygotować:

  • dane osobowe,
  • dane z dowodu,
  • wysokość dochodów netto,
  • formę zatrudnienia i dane pracodawcy,
  • miesięczne koszty utrzymania,
  • wysokość zobowiązań.

Warto podkreślić, że kredytu nie dostanie osoba, która ma zaległości komornicze lub alimentacyjne. Dodatkowo musimy również wyrazić zgodę na przetwarzanie danych do celów marketingowych oraz na weryfikację w BIK. Kolejnym krokiem jest wysłanie wniosku. Po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi konieczna będzie wizyta w banku w celu podpisania umowy. Kredyty konsolidacyjne nie są udzielane online, a powodów jest kilka. Przede wszystkim w wielu przypadkach konieczne jest przedstawienie dodatkowej dokumentacji, czego nie można zrobić przez internet. Poza tym kwoty kredytu konsolidacyjnego bywają naprawdę wysokie, więc naturalne jest, że przed zaciągnięciem takiego zobowiązania konieczne będzie rozwianie wszelkich wątpliwości, co najbezpieczniej jest zrobić właśnie w banku.

Będąc już na miejscu, warto dokładnie przejrzeć i przeczytać umowę. Bardzo często zdarza się, że warunki kredytu przedstawiane w przygotowanej dla nas umowie różnią się od tych, które oferował nam konsultant. Jeśli zauważymy jakieś rozbieżności, warto je od razu wyjaśnić. Pod żadnym pozorem nie podpisujmy umowy, w której coś się nie zgadza. Jeśli jednak wszystko jest jasne i odpowiadają nam warunki, możemy złożyć podpis. Dzięki temu bank spłaci za nas dotychczasowe, skonsolidowane zobowiązania, a my będziemy mogli cieszyć się jedną, niską ratą, która nie rujnuje co miesiąc naszego budżetu, a nawet pozwala sporo zaoszczędzić.

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Coraz więcej osób ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Wynika to z faktu, że wiele osób przeceniło swoje możliwości i zaciągnęło więcej kredytów, niż faktycznie jest w stanie spłacać. Na pomoc przychodzą banki, które oferują kredyty konsolidacyjne na atrakcyjnych warunkach. Decydując się na taki kredyt, zmniejszamy ratę, jednak wydłużamy okres spłaty. Mimo wszystko jest to niesamowicie atrakcyjna propozycja dla tych, którzy nie dają rady spłacać dotychczasowych zobowiązań w ustalanej kwocie. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu bank spłaca nasze kredyty i pożyczki, a my cieszymy się zdecydowanie niższą ratą, która nie rujnuje co miesiąc naszych finansów. Na pewno warto rozważyć skorzystanie z takiej propozycji, jednak decyzja powinna być dokładnie przemyślana. Najlepiej będzie wszystko przeliczyć i sprawdzić, czy nam się to opłaci.

Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny