Jak dbać o higienę osoby leżącej?

Jak dbać o higienę osoby leżącej?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Opieka nad osobą leżącą wymaga odpowiedniego przygotowania i maksymalnego zaangażowania. Na pewno nie jest to nic łatwego oraz przyjemnego, ale czasem okazuje się to koniecznością, np. na skutek wieku, przebytego urazu czy też jakiegoś ciężkiego wypadku. Osoba opiekująca się leżącym powinna być przede wszystkim empatyczna. Jak jednak myć takiego pacjenta i o co należy zadbać w pierwszej kolejności?

Mycie osoby leżącej – jak się za to zabrać? Przygotowania i niezbędne czynności

Osoba leżąca na pewno nie będzie się czuć zbyt komfortowo, ponieważ do tej pory to ona dbała o codzienną higienę osobistą i nie miała z tym najmniejszych problemów. W związku z tym należałoby rozpocząć od tego, aby zapewnić jej odrobinę komfortu psychicznego i bezpieczeństwa. Może to być zwykła rozmowa lub też okazanie jej serca. Później przystępuje się do niezbędnych czynności przygotowawczych do mycia pacjenta, wśród których znajdują się:

  • stworzenie zamkniętej oraz ciepłej przestrzeni, w której nie ma miejsca na nadmiar wilgoci oraz nagłe podmuchy wiatru (może dojść wtedy do przewiania i pojawienia się dalszych dolegliwości zdrowotnych),
  • przygotowanie preparatów do mycia – miska, myjka, ręcznik, wyroby chłonne, kosmetyki,
  • przygotowanie podkładów chłonnych lub prześcieradła.

Tak realizowana przygotowawcza higiena osoby leżącej na pewno zakończy się sukcesem, a pacjent, który będzie wymagał opieki na pewno poczuje się bardziej komfortowo i chętniej otworzy się na współpracę z opiekunem.

Higiena osoby leżącej w łóżku – jak to wygląda w praktyce? O czym należy pamiętać?

Najwyższa pora dowiedzieć się, jak wygląda higiena osoby leżącej w łóżku, a więc jak zabrać się za mycie takiego pacjenta? Otóż cały proces składa się z następujących etapów:

  • mycie zębów, twarzy oraz szyi – przydatne okażą się m.in. śliniaki,
  • mycie ramion, rąk, klatki piersiowej oraz brzucha – trzeba przy tym uważać, aby osoba leżąca nie była całkowicie odsłonięta, ponieważ narazi się ją na przeziębienie,
  • mycie ud, nóg oraz stóp,
  • mycie pleców oraz pośladków – wykonuje się je w pozycji bocznej,
  • mycie okolic intymnych – z pomocą płynu do higieny intymnej oraz chusteczek.

Istotne jest to, aby działać precyzyjnie, cierpliwie i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa, dzięki czemu nie dojdzie do nadwyrężenia poszczególnych partii ciała i mięśni u leżącego pacjenta. Bardzo przydatnym produktem podczas higieny osoby leżącej będą m.in. nawilżane rękawice do mycia ciała ABENA, umożliwiające utrzymanie prawidłowej higieny bez konieczności sięgania po mydło i wodę.

Jak myć włosy osobie leżącej? Porady

Pozostało zastanowić się nad tym, jak umyć włosy leżącemu pacjentowi? Otóż czynność ta powinna być wykonywana maksymalnie 2 razy w tygodniu i używa się do niej szamponu nawilżającego, ręcznika higienicznego, jednorazowego podkładu, pneumatycznej wanienki lub miski oraz dzbanka z wodą. Opiekun na każdym etapie mycia włosów powinien oczywiście podtrzymywać głowę osoby leżącej i zabezpieczyć jej szyję oraz dekolt przed zachlapaniem. Jeśli chodzi o dobór dzbanka, optymalnym wyborem może się okazać dzbanek o pojemności 1 litra w kolorze białym, po który sięga się przy polewaniu głowy i włosów pacjenta. Wszystkie niezbędne akcesoria znajdziesz w sklepie medycznym Dla Pacjenta.