Gięcie rur – przebieg procesu oraz zastosowanie

Gięcie rur – przebieg procesu oraz zastosowanie

Gięcie rur to proces produkcyjny wykorzystywany w wielu różnych branżach i gałęziach przemysłu. Gięciu poddawane są rury wykonywane z różnych materiałów, m.in. z aluminium, miedzi, czy też stali.

Gięcie rur – jak wygląda cały proces?

Proces gięcia rur odbywa się najczęściej na automatycznych maszynach, które nazywane są giętarkami. Realizują one cały proces produkcyjny z wysoką dokładnością i powtarzalnością, co pozwala na wytwarzanie większych partii produkcyjnych w krótkim czasie.

Gięcie rur CNC wiąże się natomiast z wymogiem przygotowania odpowiedniego programu, który umożliwia poprawne wykonanie procesu przez giętarkę. To zadanie spoczywa na dziale konstrukcyjnym, który na podstawie dostarczonej specyfikacji i danych technicznych przygotowuje program gięcia.

Dobrze przygotowany program gięcia to pewność, że efekt finalny będzie spełniał założenia i podaną specyfikację.

Gdzie znajduje zastosowanie gięcie rur?

Gięcie rur to proces produkcyjny, który wykorzystywany jest w wielu branżach i gałęziach przemysłu. Stosowany jest m.in. w chłodnictwie, gdzie odgrywa ważną rolę. Rurki gięte stosowane są w układach chłodniczych do połączeń podzespołów. Stosowane są np. w agregatach, monoblokach, czy chłodnicach. Znajduje zastosowanie także w przypadku pomp ciepła, które są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Również w klimatyzacji wykorzystywane jest gięcie rur, które często wykonywane jest na giętarkach ręcznych podczas montażu.

Pozostałe komponenty wykorzystywane w chłodnictwie

Oprócz rur giętych, w branży chłodniczej wykorzystywane są inne niezbędne komponenty, które umożliwiają prawidłowe i efektywne działanie układów chłodniczych. Przede wszystkim są to skraplacze, parowniki, sprężarki, czy też elementy dławiące. Ponadto stosowane są pozostałe komponenty pozwalające na prawidłowe oraz funkcjonalne działanie całego urządzenia chłodniczego, czyli elementy odparowania skroplin, elementy grzewcze, lejki, odpływy, uchwyty, klamki, nogi regulowane, profile, czy też uszczelki magnetyczne.

Wszystkie niezbędne komponenty do budowy mebli chłodniczych i neutralnych w swojej ofercie posiada AiFO Components, które jest czołowym producentem i dystrybutorem komponentów oraz rozwiązań chłodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 15 =