Business Intelligence — czemu analityka biznesowa jest tak istotna?

Business Intelligence — czemu analityka biznesowa jest tak istotna?

O tym, że analityka biznesowa przeprowadzana przez systemy Business Intelligence staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, dobitnie świadczą liczby: obecnie światowy rynek BI wart jest prawie 29,5 miliarda dolarów. Analitycy rynkowi jednak przewidują, że w związku z rosnącą popularnością tych nowoczesnych rozwiązań, do 2030 liczba ta wzrośnie o ponad połowę, aż do prawie 55,5 miliardów dolarów. Skąd bierze się więc popularność Business Intelligence i dlaczego implementacja tych systemów jest tak istotna?

Rozwiązania Business Intelligence: stuprocentowa precyzja danych

Business Intelligence to przede wszystkim pewność, że przeprowadzana w firmie analiza danych jest dokładna. Czerpiąc informacje z wybranych przez osoby zajmujące się obsługą systemu źródeł, systemy BI takie jak PowerBI mogą obiektywnie analizować wszystkie dane, kompilując je w przejrzyste, łatwe w odczytaniu analizy. Dzięki wysokiemu poziomowi przejrzystości analiz, możesz wyciągnąć z nich konkretne wnioski, które pomogą Ci w podjęciu celnych decyzji. Mogą to być decyzje dotyczące zarówno obecnych działań firmy, jak i wpływające na jej przyszłość. Za przykład pierwszego typu może posłużyć np. identyfikacja oraz eliminacja przyczyn wyjątkowo małej wydajności jednego z procesów wewnątrz przedsiębiorstwa. 

Drugim typem będzie natomiast zmiana strategii sprzedażowej po tym jak analiza biznesowa BI wykazała trend wskazujący na nadciągający popyt na pewien produkt w konkretnym regionie sprzedażowym. Korzyści z podejmowania decyzji na podstawie BI dowodzą statystyki, według których firmy z zarządem korzystających z analiz danych mają 77% więcej szans na dokonanie trafnych wyborów.

Analityka biznesowa a zadowolenie klienta

Decydując się na implementację rozwiązań Business Intelligence w rodzaju QLIK Sense  otrzymujesz narzędzia, dzięki którym zwiększysz zadowolenie swoich klientów. Jednym z elementów systemów BI są rozwiązania służące do gromadzenia informacji na temat opinii klientów dotyczących jakości twoich usług czy produktów. Korzystając z nich, będziesz mógł zidentyfikować najczęstsze problemy zgłaszane przez klientów oraz sprawnie je wyeliminować, przyczyniając się do zwiększenia satysfakcji klienta, a co za tym idzie, jego przywiązania do Twojej marki. 

Business Intelligence to również niezwykle potężne narzędzie do zastosowania w kwestii dbania o produktywność pracowników. BI potrafi znacznie szybciej gromadzić informacje dotyczące pracy poszczególnych zespołów, umożliwiając Ci zidentyfikowanie problemów redukujących ich efektywność. Co istotne, w przypadku analiz przeprowadzanych przy pomocy Business Intelligence, wyeliminowany zostaje tzw. czynnik ludzki. Oznacza to, że w przeciwieństwie do np. raportów czy wręcz skarg składanych przez pracowników, analizy BI są całkowicie obiektywne i bezstronne. Dzięki temu masz pewność, że decyzje podejmowane przez Ciebie nie tylko gwarantują zwiększenie wydajności, ale i też są w stu procentach sprawiedliwe i bezstronne.

Gdzie przydają się systemy Business Intelligence?

Dla kogo tworzone są rozwiązania Business Intelligence? BI jest na tyle wszechstronne, że można z powodzeniem wykorzystywać narzędzia należące do tej kategorii oprogramowania niezależnie od rozmiaru przedsiębiorstwa oraz charakteru branży, w jakiej działa. Co więcej, podczas implementacji systemu, doświadczeni specjaliści tacy jak firma Humansoft mogą dodatkowo dostosować specyfikę działania danego programu BI do potrzeb przedsiębiorstwa. 

Dzięki temu Business Intelligence w postaci programu QLIK Sense czy PowerBI sprawdzi się znakomicie zarówno w sektorze usługowym, handlowym, jak i firmie zajmującej się przede wszystkim logistyką. Nie bez znaczenia dla popularności BI jest też bez wątpienia prostota obsługa tego oprogramowania. Intuicyjny interfejs dostępny w przypadku nowoczesnych programów nawet z poziomu smartfona sprawia, że podejmować trafne decyzje biznesowe w oparciu o dokładne dane może w zasadzie każdy. Nie powinno być zatem duży zaskoczeniem to, że w 2023 już aż 33% wszystkich dużych firm na świecie korzysta w ten czy inny sposób z możliwości oferowanych przez Business Intelligence.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − 4 =